Choroby
Příčiny reznutí thují
Podívejte se na záznam z pořadu Receptář prima nápadů.
Hnědnutí a odumírání větví thují
-
Velmi častou příčinou hnědnutí a zasychání konců výhonů je sucho (především na jaře, po zimě) nebo posypové soli. V tomto případě na napadených částech nejsou žádné příznaky poškození hmyzem nebo houbovou infekcí. Pokud však mají thuje dosatek vláhy, jedná se o kobatiniové hnědnutí thují, při větším napadením se pokuste napadené větve opatrně vystřihat a poté použít postřik DITHANE DG NEO-TEC + MERPAN 80 WG.
-
V případě napadení houbami Kabatina thujae nebo Didymascella thujina, jsou příznaky zřetelné většinou až koncem léta a na bázi odumřelých výhonů jsou zřetelné drobné černé plodničky, nebo naduřelé polštářkovité plodnice.
-
V případě, že na bázi výhonů je zřetelný vyhlodaný drobný otvor, jedná se o poškození škůdcem molovkou thujovou (Argyresthia thuiella). V tomto případě se první příznaky objevují většinou až od srpna. Thuje můžeme ošetřit postřikem MOSPILAN 20 SP, KARATE Zeon 5CS, TALSTAR 10EC.
Jarní postřik - přezimující škůdci: svilušky, mery, píďalky, štítenky, puklice. Postřik provádíme na jaře při rašení okrasných dřevin přípravkem TALSTAR 10EC
Příznakově velmi podobná poškození thují mohou způsobovat tři odlišné příčiny.